Klubmodul henter siden
Stolegymnastik
088
Vejledning
1. Er det første gang du tilmelder dig? Så skal du oprette en profil her  
2. Ellers skal du logge ind for at tilmelde dig.
Info

Måske har du svært ved at holde balancen, nervøs for at blive svimmel eller svært ved at komme ned på og op igen, fra en træningsmåtte. Eller har du måske bare lyst til at træne på en anden og mere skånsom måde. 

Stolegymnastik er til dig, der gerne vil styrke din kondition, dine muskler, din bevægelighed, din koordination og din balance. 

Hvad er stolegymnastik godt for?

Det primære formål med stolegymnastik er at styrke din funktionsevne, så du kan klare hverdagens aktiviteter længst muligt og undgå faldulykker. 

Vi vil bruge forskellige redskaber undervejs, blandt andet bolde, elastik og andet, der, ligesom gymnastikken, er med til at sætte os i godt humør. 

Vi sidder på stabile almindelige stole. Og du behøver ikke at møde op i smart træningstøj, bare du kan bevæge dig og føler dig godt tilpas i det du tager på. 

Vi vil være i Kulturhuset i ”Tumlesalen”, hver torsdag fra kl. 10:45 – 12:00.

Adgangsforholdene er gode da der ikke er trapper. 

Rollator er bestemt ingen hindring.  

Læs mere
Startdato
04.09.2025
Slutdato
26.03.2026
Tid/Sted
Torsdag 10:45-12:00 Farum Kulturhus, Tumlesalen
Pris
1200,00 kr.

Hold i dag

Nyheder

Sponsorer

Instagram